Aktuální situace na trhu s nemovitostmi v Jižní Americe

Ekonomická krize vyvolaná pandemií COVID-19 zasáhla mnoho zemí včetně Latinské Ameriky. Dle Hospodářské komise OSN pro Latinskou Ameriku a Karibik (ECLAC) budou dopady krize způsobené epidemií COVID-19 nejhorší od roku 1914. V Latinské Americe dojde k výraznému poklesu HDP, vzroste nezaměstnanost a zvýší se podíl osob žijících v chudobě. Navzdory těmto negativním vyhlídkám můžeme tento region vnímat jako perspektivní. Pro české firmy se otvírá mnoho exportních příležitostí a pozitivní je také situace na trhu s nemovitostmi.

V Peru roste poptávka po rekreačních domech a bytech, které se nachází v odlehlejších oblastech daleko od přelidněných center velkých měst. Důvodem je strach z pandemie a také možnost práce z domova, kterou nabízí stále více společností. Peruánská developerská společnost Líder Grupo Constructor uvádí, že v současné době mnoho společností preferuje menší kanceláře a větší podíl práce z domova. Z tohoto důvodu lidé volí možnost bydlení dál od města a společenského ruchu. Obyvatelé Peru a zahraniční investoři tedy investují do levných nemovitostí a pozemků, jejichž cena je díky pandemii coronaviru až od 10 % nižší. Jak uvádí server Businessinfo, trh s nemovitostmi v posledních letech konstantně rostl, a to hlavně díky velké poptávce po rezidenčních nemovitostech. Těch je v Peru stále nedostatek, v tuto chvíli uspokojí jen 51 % trhu. Tento deficit spolu s nízkými daněmi z pronájmu dělají z Peru atraktivní lokalitu pro zahraniční investory.

Mexický trh s nemovitostmi pandemii „přežil“ bez větších problémů. Mnoho realitních kanceláří se situaci rychle přizpůsobilo a využilo možnosti, které nabízí digitalizace. Oblast Quintana Roo je dle oficiálních údajů lídrem v sektoru nemovitostí v rámci Mexika a je známá jako mexický Karibik, který je plný luxusních bytů a rezidencí. Prodej nemovitostí zde v současné době probíhá přes internet. Realitní kanceláře klientům zprostředkují virtuální prohlídku, zašlou videa a fotografie ve vysoké kvalitě.
Ceny nemovitostí na mexickém trhu budou klesat, protože, jak uvádí server Businessinfo, Mezinárodní měnový fond predikuje pokles HDP Mexika v roce 2020 o 10,5 %, Centrální banka Mexika odhaduje kontrakci ekonomiky o více než 8 %, bude se jednat pravděpodobně o největší ekonomický propad za několik desetiletí. Mexiko do krize vstupovalo již s oslabenou ekonomikou, která zpomalovala bezmála od poloviny roku 2018, přičemž v prvním kvartálu 2020 pokleslo HDP meziročně o 2,4 % a jednalo se o již páté čtvrtletí v řadě poklesu HDP Mexika. Pro rok 2021 se odhady o vývoji mexické ekonomiky pohybují mezi 0,5 % a 4,1 % změny HDP. Je tedy ten nejlepší okamžik ke koupi či pronájmu luxusní nemovitosti v blízkosti pláže!

Zdroj, fotografie:
https://www.invertikal.com/blog/situacion-del-mercado-inmobiliario-en-cancun
Zdroje:
https://www.mpo.cz/cz/zahranicni-obchod/mezinarodni-obchod-dle-teritorii/severni-a-jizni-amerika-a-karibik/latinska-amerika-vs–covid-19–255883/
https://semanaeconomica.com/sectores-empresas/inmobiliario/segunda-vivienda-en-busca-de-la-casa-segura
https://cancunissimo.mx/el-sector-inmobiliario-resistio-el-covid-19-con-ventas-por-interne
https://andina.pe/Agencia/noticia-precios-viviendas-bajan-hasta-10-y-hay-mas-facilidades-para-comprar-800494.aspx

Covid-19 v Latinské Americe: příležitosti pro české exportéry a investory

Leave A Comment