Cestování, Barcelona a Gaudí

Podle loňské statistiky ministryně turistiky Reyes Maroto je Španělsko soběstačné a konkurence schopné v oblasti cestovního ruchu. V roce 2019 přijelo do země téměř 83 milionu turistů, kteří zde utratili 90 miliard eur. Co se týká přímo Čechů – těch do Španělska vyrazilo zhruba 180000.

Cestovní ruch se podílí 13% na HDP. Uvidíme, jak se statistikou zahýbá rok 2020.

 

Malá zajímavost k cestování:

Gaudího Barcelona

Nikdo neovlivnil Barcelonu tak jako Gaudí a bez Gaudího architektury by Barcelona nikdy nevypadala tak, jako vypadá dnes.

Jedinečná a stále nedostavená Sagrada Familia

V českém překladu by se dalo říci Chrám smíření, zasvěcený Svaté rodině. Přesně tak to Gaudí myslel. Chrámu vévodí 18 věží, kde 12 z nich jsou apoštolé, 4 evangelisté, Panenka Marie a nejvyšší patří Ježíši Kristu.

Stavba tohoto unikátního chrámu započala v roce 1882. Po Gaudího tragické smrti, v roce 1926, se ukázalo nemožné pokračovat stejným způsobem ve stavbě. Ale i tak architekti zachovávají styl, kterým byl chrám započat. Gaudí chtěl stavbu financovat pouze a jenom z darů. To je zřejmě důvod, proč stavba tak dlouho trvá. Dokončení se plánuje na rok 2026, tedy na 100.výročí jeho smrti. Sagrada Familia se tak bude celkově stavit 144 let.

Částečně hotový chrám byl v roce 2010 vysvěcen papežem Benediktem XVI.

Další Gaudího architektonické skvosty

Neobvyklá Casa Mila, nebo-li La Perdera

La Perdera znamená kamenolom. Na tomto domě nenajdete téměř nikde přímou linii. A je jedno, jestli se to týká stěn, stropů nebo dveří. Je zde vše zakřivené, vyboulené a hrbolaté.

A ještě divnější Casa Batlló

Secesní stavba v centru města, kterou Gaudí přestavěl a dozdobil. Takže místo balkónů vidíte lebky, někde ze zdi vystupuje něco, co připomíná ptačí pařáty a na střeše jsou asi mimozemšťani. Každý v tom vidí něco jiného, a o to jde.

Za návštěvu také stojí Parc Güell na kopci nad přístavem.

Zdroj: El País, ČSÚ, Španělsko-Reality

Leave A Comment