Dopady Covidu-19 na ekonomiku a životní úroveň na Kanárských ostrovech

Kanárské ostrovy patří bez pochyby k nejkrásnějším místům naší planety. Nabízí nejen úžasnou přírodu, pláže a gastronomii, ale také bohatý kulturní život a sportovní vyžití. Není tedy divu, že jsou oblíbenou dovolenkovou destinací. Jak současná krize kolem Covidu-19 ovlivnila ekonomiku a životní úroveň těchto ostrovů?

Španělská ekonomika je z velké části závislá na turistickém ruchu. V roce 2019 tvořilo toto odvětví 15 % španělského HDP a přineslo zisky ve výši 190 milionů eur. Kanárské ostrovy nejsou výjimkou. V posledních letech zájem o tuto destinaci roste nezadržitelným tempem. V roce 2017 tento ostrovní region navštívilo 16 milionů turistů, což je třetina všech cizinců, kteří míří do Španělska. Turismus tvoří 80 % HDP ostrovní ekonomiky.

Španělsko patří v rámci Evropy ke státům nejzasaženějším koronavirovou nákazou. Celosvětová krize samozřejmě dopadla i na ostrovní regiony. Lidé ze strachu z nákazy značně omezili cestování a mnohé země uzavřeli své hranice. Výsledkem je nezaměstnanost, která na ostrovech přesahuje 20 %. Poloprázdné pláže jsou pro mnoho podniků likvidační.

Španělská vláda proto silně podporuje snahy o oživení turistického ruchu. Yaiza Castillová, která odpovídá za cestovní ruch na Kanárských ostrovech, uvedla, že: „Španělský ostrovní region podepsal smlouvu s pojišťovnou, která v případě nenadálých událostí spojených s nemocí covid-19 uhradí turistům nově vzniklé výdaje. Podmínkou je, že nebudou nakaženi již před příjezdem na ostrovy.“ Ochrana turistů byla zavedena 3. srpna 2020 a její platnost byla stanovena na 12 měsíců.

Život se tedy na Kanárských ostrovech nezastavil. Turisté mají zaručenou repatriaci, úhradu léčebných výdajů či náklady spojené s možnou karanténou. Další výhodou je, že většina ubytovacích zařízení značně snížila ceny a došlo také k poklesu cen letenek.

Kanárské ostrovy se pomalu ale jistě přizpůsobují podmínkám, které Covid-19 zavedl ve světě. Funguje zde organizace Nomad City, která se zaměřuje na osoby, které pracují na dálku. The Guardian uvádí, že hlavní vizí konceptu je nejen udržení lidí na Kanárech, ale i nalezení nových obyvatel, kteří nebudou závislí na místě svého pracoviště. Tito návštěvníci jsou v současné době na ostrovech vítání s otevřenou náručí, protože neutrácejí peníze jen v hotelích, ale chodí i do supermarketů a navštěvují místní kulturní akce.

Pokud máte možnost páce z domova, vydejte se na Kanárské ostrovy. Načerpejte novou sílu a podpořte tento úžasný region a zároveň celé Španělsko!

Zdroj fotografie: https://tripmania.cz/dovolena/348-kanarske-ostrovy-v-unoru-proc-ne-na-ostrovech-vecneho-jara-turisticka-sezona-nikdy-nekonci.html

Zdroje: https://finlord.cz/2020/04/podil-cestovniho-ruchu-hdp-dle-zemi/
https://cincodias.elpais.com/cincodias/2019/08/29/companias/1567086634_731386.html
https://www.stoplusjednicka.cz/poznejte-kanarske-ostrovy-sopecny-turisticky-raj
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/koronavirus-covid-19-spanelsko-kanarske-ostrovy-cestovni-ruch.A200805_193907_zahranicni_klf
https://svetobeznik.info/kanarske-ostrovy-chteji-lakat-digitalni-nomady-misto-turist

Leave A Comment