Koronavirus v Latinské Americe

RÍO DE JANEIRO – Většina vrcholných představitelů zemí Latinské Ameriky zareagovala na příchod koronaviru rychle a důsledně. Hranice byly uzavřeny. Byly zrušeny lety . Vojáci začali hlídkovat v opuštěných ulicích a hlídají dodržování karantény, zdravotní pracovníci vystavěli polní nemocnice, aby se připravili na nápor pacientů.

Prezidenti Brazílie a Mexika, kteří mají na starosti více než polovinu obyvatel Latinské Ameriky, brazilský Jair Bolsonaro a v menší míře i jeho mexický protějšek Andrés Manuel López Obrador, však zaujali překvapivě odmítavý postoj. Zesměšňovali sdělení informující o uzavření podniků a omezení veřejné dopravy a prohlásili, že tato opatření jsou pro blaho společnosti mnohem škodlivější než samotný virus.

Odborníci tvrdí, že takový přístup by mohl pro virus vytvořit ideální živnou půdu, což by mělo ničivé následky pro veřejné zdraví, hospodářství a sociální strukturu, protože v těchto regionech převládá chudoba a stovky milionů lidí žijí ve stísněných prostorech bez přiměřených hygienických podmínek nebo přístupu k lékařské péči.

laverdad.es